Logo UP

L@byrint FYZIKY: hlavní stránka

Poslední aktualizace:

Logo MSMT Logo L@byrintu
Ročník 2008/2009 byl uzavřen. Děkujeme všem soutěžícím za zájem o naši soutěž a těšíme se na shledanou v dalším ročníku!
Clipart Clipart

Základní informace a pravidla soutěže L@byrint fyziky

Vítáme vás na stránkách L@byrintu fyziky, který – podobně jako naše ostatní L@byrinty – nabízí žákům základních škol a studentům středních škol zábavnou populárně-vědeckou soutěž i možnost vstoupit mezi mladé vědce a badatele. Připravili jsme pro Vás internetovou laboratoř L@byrint fyziky, v níž můžete soutěžit, řešit fyzikální a přírodovědné úlohy, kvízy, křížovky a hlavolamy. Soutěží můžete „bloudit“ dobrovolně, pro radost z přemýšlení a – jak doufáme – i pro zábavu.

Zkrátka – pokud rádi přemýšlíte o přírodě kolem Vás, přicházíte věcem na kloub, luštíte hádanky, křížovky či rébusy, hledáte kamarády stejného ražení a nevadí Vám sem tam špetka matematiky, pak je naše soutěž pro Vás jako stvořená! Procvičíte si a prohloubíte si své znalosti z fyziky i ostatních přírodních věd, získáte spoustu nových informací o vyžití vědeckých objevů a vynálezů v běžném životě. Sami již určitě víte, že něco umět, něco správně vyřešit přináší člověku i trošku radosti z dosaženého cíle či úspěchu. Na nejúspěšnější z Vás čeká 3. kolo – finále na akademické půdě Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci s celodenním, zdaleka nejen soutěžním programem, v němž se bude bojovat o zajímavé věcné ceny.

Upozornění pro učitele: uvítáme Vaše připomínky a náměty k zaměření i organizaci semináře!

Budeme Vám také velmi vděčni, pokud si najdete chvilku času a vyplníte nám elektronický dotazník na adrese http://isouteze.upol.cz (jeden dotazník pro studenty, jeden pro učitele).

Organizace soutěže

L@byrint fyziky je připraven ve dvou kategoriích:

První a druhé kolo bude domácí, takže je můžete řešit doma, ve škole či kdekoli jinde sami nebo i se svými kamarády. Třetí kolo (finále) pak proběhne u nás na Přírodovědecké fakultě UP (na jaře 2008). Termín odevzdání, tj. zaslání řešení domácích kol bude vždy uveden na zadání, orientační termínovník celého ročníku je na stránce se zadáním úloh (občas si prosím zkontrolujte, zda nedošlo k drobným změnám).

Úlohy nemusíte řešit nutně všechny, můžete si vybrat jen takové, které Vám připadají nejsympatičtější. Podmínkou účasti ve druhém kole také není absolvování kola prvního. Platí ovšem, že čím více úloh spočítáte, tím více bodů máte šanci získat a tím více se můžete přiblížit pozvání do finále i slíbeným cenám. Pokud některou úlohu nedotáhnete celou do konce, zkuste poslat i jen náznak či nápad, jak ji řešit, nějaký bod lze občas získat i tak. Po uzavření série zveřejníme na internetu autorské řešení průběžné pořadí soutěžících v obou kategoriích.

Jak se zúčastnit soutěže?

Pokud jste se dočetli až sem, můžete se pustit do hry s princeznou přírodních věd – fyzikou (matematika je sice královnou, ale princezny také nejsou k zahození, často bývají i hezčí...). Zadání spolu s termínovníkem (později i řešením a průběžným pořadím) najdete na zvláštní stránce nebo v nabídce levého sloupce pod položkou „Úlohy a výsledky aktuálního ročníku »“. Pokud jste pozorně přečetli předcházející část, už víte, do které kategorie – podle věku – patříte.

K téměř každému sportovnímu klání se závodníci zaregistrují. Poslední formalitou, o kterou si Vás dovolujeme poprosit, proto také bude vyplnění velmi krátkého přihlašovacího elektronického dotazníku, který nám slouží k snadnějšímu vyhodnocení. Děkujeme vám mnohokrát za jeho vyplnění a odeslání

Řešení domácích kol lze poslat poštou nebo elektronicky na adresu uvedenou níže. Novou úlohu začínejte na zvláštní papír, různé úlohy mohou opravovat různí lidé. Každý papír, který posíláte, podepište a označte úlohu, která je na něm řešena. Pamatujte, že nečitelným řešením se téměř vždy připravujete o plný bodvý zisk! Posíláte-li řešení elektronicky, můžete použít běžné editory jako MS Word nebo sytém TeX, popř. i prostý text; v posledním případě použijte pro matematické operace stejné symboly jako v programovacích jazycích („*“ pro násobení, „^“ pro horní index a mocninu, „_“ pro dolní index, apod.) nebo svou symboliku na začátku definujte. S první sérií nám pošlete se svým jménem adresu školy, třídu, kterou navštěvujete a adresu (alespoň elektronickou), na kterou vám máme posílat informace a další zadání.

Kontaktní adresa

Clipart Svá řešení a případné dotazy či připomínky posílejte na adresu:

Lukáš Richterek
Katedra experimentální fyziky
Přírodovědecká fakulta
Univerzity Palackého
Třída 17. listopadu 50
Olomouc, CZ-772 00
Email: richter@prfnw.upol.cz
Telefon: 585 634 103
Fax: 585 634 253 (Katedra optiky)

Další zajímavé soutěže a aktivity

Velké množství soutěží a dalších zajímavých i zábavných aktivit najdete na hlavní stránce projektu STM-Morava, jehož jsou L@byrinty součástí. Můžete se např. zapojit do projektu Badatel. Rádi Vás přivítáme na Olomouckém fyzikálním kaleidoskopu, na němž si můžete prohlédnout naše fyzikální laboratoře a poslechnout si pár zajímavých přednášek. Na popularizaci a medializaci vědy je zaměřen projekt MedVěd. Nezapomínejte ani na fyzikální olympiádu!